Třinec – Velká Čantoryje – Velký Stožek – Bukovec – Girová – Mosty u Jablunkova

Po prvním treku, který jsme letos absolvovali a kde jsme zvolili strategii, že “ méně je lépe“, hlavně co se týče zdolávání výškových metrů, jsme se rozhodli pro již trochu náročnější, víkendovou “ procházku“.

Přechod Těšínských Beskyd jsme naplánovali v celkové délce 41 KM a to s celkovým převýšením 1969 metrů. Pro ty co jedou autem, doporučujeme dát začátek trasy na parkovišti třinecké nemocnice v části Sosna a ti co přijíždějí do výchozího bodu vlakem, pak na vlakové zastávce Třinec centrum. My co preferujeme rychlost osobní dopravy, máme volbu jasnou. Od parkoviště jděte cca sto metrů do mírného kopečku, než narazíte na místní NS ( naučnou stezku) Jahodná, značenou zelenou značkou. Na první rozcestník Pod Jahodnou narazíte cca po půl kilometru. Za dalšího půl kilometru se již napojíte na červenou TZ ( Pod Babí horou)a po červené TZ až na jednu malou výjimku pokračujete až do cíle celého treku. Kousek za rozcestníkem Pod Vružnou narazíte na další naučnou stezku s názvem “ Za krásami vendryňské přírody“, kde se již pohybujeme po česko – polské hranici. Zatím jsme kráčeli po krásných polních a lesních cestách. Na první asfalt narážíme až za rozcestníkem Ostrý vrch, naštěstí je to pouze několika set metrový úsek, který se následně mění opět na vyšlapané lesní cesty a to až k rozcestníku Pod Chatou Čantoryjí. Dle ukazatele jsme 1,5 Km pod vrcholem Velké Čantoryje, dále jdeme po žluté TZ. Chatě se vyhýbáme a jdeme zkratkou přímo k vrcholu, na kterém je vybudována rozhledna. Už se těšíme na pivko, přece jenom, máme za sebou třináct kilometrů celkem svižné chůze a to malinko vyschne v krku. Na vrcholu máte možnost si dát jak polské pivko, tak i pivo české. Dali jsme si vzorek českého i polského, obě po těch našlapaných kilometrech chutnala skvěle a obě stála 36 Kč za kus. Nebýt rozhledny na vrcholu, výhledy by byly docela omezené. Tady jenom upozornění, vstup na rozhlednu je zpoplatněn částkou 35 Kč, ale ty výhledy určitě stojí za to. Beskydy máte jako na dlani. Po pivku a kochačce s výhledy pokračujeme dále, již opět po červené TZ. Chceme ujít ještě cca jedenáct kilometrů, někde mezi Gruníček a Bahenec. Z vrcholu až po Beskydské sedlo je to celkem sešup, pak následuje úsek z kterého jsou skvostné výhledy počínaje Velkým Sošovem a Velkým Stožkem. Skutečně se jedná o cca šesti kilometrový kus cesty, který nás nadchl výhledy na polské vrcholky Beskyd. Na Velkém Stožku dáváme občerstvení a jelikož je již 19 hodin, budeme pomalu hledat flek na spaní. Z hlavního hřebene scházíme po modré TZ k rozcestníku Gruníček sedlo a poté pokračujem opět po červené TZ směr Bahenec. Někde na půl cesty bivakujem.

Druhý den ráno vyrážíme dál po červené TZ, směr chata Bahenec od které začíná asfaltová cesta, která se táhne jako had dalších šest kilometrů, než dorazíte do Bukovce. Cestou míjíme pěknou oboru a krátce se zastavíme u řeky Olše, ať si náš vodomil může na chvilku zadovádět. V Bukovci jdeme na kafé do restaurace U Turka a po malém občerstvení pokračujeme dále směrem Komorovský Grůň. Cesta po asfaltce přes Bukovec trvá poměrně dlouho, než vás osvobodí odbočka do polí a na lesní cesty. Z Komorovské Grůně špacírujeme dále po červené TZ na chatu Girová. Pro ty z vás, kteří v této lokalitě ještě nebyli, doporučuji navštívit stejnojmenný vrchol, který je cca o sto výškových metrů nad chatou. Od chaty tam vede krpa neuvěřitelná. My tento vrchol již známe, tak ho pro dnešek necháváme být a pokračujeme směr Mosty u Jablunkova. Od chaty nám chybí ujít poslední čtyři kilometry. Závěrečná fáze jde skutečně rychle, za necelou hodinku se ocitáme v našem cílovém bodě na nádraží v Mostech u Jablunkova, dáváme občerstvovací kofolu a čekáme na vlak, který má dorazit během 15 minut. Vlak dorazilJ

Celkem našlapáno 41 Km, stoupání 1969m, klesání 1782m. Ubytování: nepřeberné množství chat po celém úseku trasy. Možnost jít na lehko s případným noclehem na chatě, kde hlady ani žízní nepadnete.

Mapa trasy – přechod Těšínských Beskyd

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Images: